• فرش همیشه بهار

  • فرش همیشه بهار

  • شرکت فرش همیشه بهار

پاک کردن لکه‌ها از روی فرش        جمعه 21 شهريور 1393

لكه شمع

روز‌‌های سرد پاییزی كه بچه‌ها به مدرسه می‌روند، خانم‌های خانه دار معمولا زمانی را به انجام كار‌‌های هنری اختصاص می‌دهند، اگر این كار هنری ساخت شمع‌های تزئینی باشد ممكن است گاهی هنگام كار، لكه شمع روی فرش بریزد. برای برطرف كردن لكه شمع از روی فرش، قبل از برداشتن لكه تا جایی كه ممكن است آن را سرد كنید برای این كار یك تكه یخ را در پلاستیك قرار داده و روی لكه شمع بگذارید. بعد از اینكه لكه خوب سرد شد، سعی كنید با یك چاقو آن را بردارید. در این مرحله می‌توانید بافت فرش را با استفاده از یك مسواك زبر برس بزنید (مراقب باشید بافت فرش آسیب نبیند.) بعد از تراشیدن خرده‌های شمع، فرش را جارو بزنید. معمولا در این مرحله لكه شمع بطور كامل برطرف نمی‌شود و مقداری از آن در تار و پود فرش باقی می‌ماند كه می‌توان با گرم كردن و استفاده از حرارت لكه را برطرف كرد. نباید از اتو بخار برای این كار استفاده كرد. یك دستمال كاغذی روی لكه و بعد یك تكه پارچه خشك می‌گذاریم و سپس اتو را با حرارت كم به مدت ده ثانیه روی آن فشار می‌دهیم. اگر لكه به دستمال منتقل نشد، درجه حرارت اتو را كمی ‌بیشتر می‌كنیم. بعد از اینكه لكه به دستمال كاغذی منتقل شد، آن را با یك دستمال دیگر تعویض می‌كنیم. این كار را تا برطرف شدن كامل لكه ادامه می‌دهیم. در این مرحله، اگر لكه به‌طور كامل پاك نشد، تا لكه گرم است، با محلول پاك كننده و اسفنج آن را پاك كنید. محلول را روی باقی مانده لكه ریخته و بعد از ده دقیقه آن را پاك كنید.

لكه آدامس

برداشتن لكه آدامس از روی فرش آسان است. فقط باید مراقب باشید تا با راه رفتن روی فرش آن را به نقاط دیگر پخش نكنید. شاید شنیده باشید كه كره بادام زمینی برای برداشتن آدامس از روی مو‌‌ها استفاده می‌شود. درباره فرش هم این موضوع كاربرد دارد. لكه آدامس با كره بادام زمینی از روی فرش پاك می‌شود. كافی است یك قاشق چایخوری كره بادام زمینی را روی لكه ریخته و بعد از چند دقیقه آن را پاك كنید.
می‌توانید صبر كنید تا كره روی فرش خشك شود و بعد آن را تراشیده، با جارو پاك كنید. باقی مانده لكه را هم می‌توان با مایع ظرفشویی پاك كرد. راه دیگر استفاده از یخ است. یك تكه یخ را در پلاستیك قرارداده و روی لكه بگذارید. بعد از اینكه آدامس خوب سرد شد، آن را با چاقو از روی فرش بردارید. باقی مانده لكه را هم می‌توانید با استفاده از مواد لكه بر پاك كنید. از سركه هم می‌توانید برای پاك كردن لكه آدامس استفاده كنید. سركه داغ را مستقیما روی آدامس ریخته و بعد از چند دقیقه آن را با دستمال یا اسفنج پاك كنید. البته این روش وقت‌گیر است و باید با دقت بیشتری انجام شود.

لكه رنگ روغن

اگر شما از آن دسته افرادی هستید كه در خانه نقاشی رنگ روغن انجام می‌دهند، ممكن است برایتان جالب با شد كه بدانید لكه رنگ روغن چطور از روی فرش پاك می‌شود. پاك كردن لكه رنگ روغن سخت است اما غیرممكن نیست. لكه‌های رنگ روغن هم مانند هر لكه دیگری هر چه زودتر پاك شوند، بهتر است. این لكه‌ها اگر روی فرش خشك شوند و مدت زیادی از ایجاد آنها بگذرد پاك‌كردنشان به مراتب مشكل‌تر و حتی گاهی غیرممكن می‌شود. نكته‌ای كه باید درباره رنگ روغن بدانید، این است كه رنگ روغن و آب با هم تركیب نمی‌شوند. پس سعی نكنید لكه رنگ روغن را با آب پاك كنید. اگر رنگ روغن روی فرش ریخته است، بهتر است سریع و قبل از اینكه رنگ خشك شود، تا آنجا كه ممكن است رنگ را با دستمال كاغذی بردارید.
در این مرحله، باید مراقب باشید رنگ بیشتر روی فرش پخش نشود. دستمال كاغذی را به آرامی روی لكه بگذارید و تا زمانی كه دستمال رنگی را به خود جذب می‌كند، این كار را ادامه دهید. یادتان باشد، لكه را با دستمال خشك بردارید. استفاده از دستمال مرطوب، باعث ثابت شدن رنگ روی فرش می‌شود.
بعد از اینكه لكه را تا جایی كه ممكن است پاك كردید، كمی تینر یا تربانتین روی یك تكه پارچه یا دستمال بریزید و سپس دستمال را به آرامی روی لكه فرش قرار دهید. مراقب باشید در این مرحله لكه رنگ، عمیق‌تر یا پخش‌تر نشود و به‌طور كامل برطرف شود. بهتر است برای این كار از پارچه سفید استفاده كنید تا مراحل پاك شدن لكه را بهتر مشاهده كنید. بعد از پاك كردن لكه با تینر یا ترپانتین، آن قسمت از فرش را كه به تینر یا ترپانتین آغشته شده، با مواد پاك‌كننده بشویید و پس از خشك شدن جارو كنید (یادتان باشد تینر و ترپانتین از حلال‌های خطرناك هستند و باید هنگام كار با آنها احتیاط كرد.) بعد از اینكه فرش خشك می‌شود، ممكن است بوی حلال‌ها روی فرش بماند

برای برطرف كردن این بو، می‌توانید كمی جوش‌شیرین روی آن قسمت از فرش بریزید و بعد از یك ساعت آن را به‌طور كامل جارو كنید. جوش شیرین به‌عنوان جاذب عمل می‌كند و باقیمانده حلال‌ها را از بین می‌برد. می‌توانید این كار را چند بار تكرار كنید تا بوی حلال‌ها به‌طور كامل از بین برود و برطرف شود.یك روش دیگر هم برای پاك كردن لكه رنگ روغن وجود دارد. می‌توانید بعد از برداشتن لكه رنگ با دستمال كاغذی تمیز، مقدار زیادی آرد روی لكه بریزید و پس از چند ساعت كه آرد رنگ را جذب كرد، آرد را با دقت جارو كنید. اگر باز هم مقداری از لكه باقی ماند، از آرد بیشتری استفاده كنید و بگذارید زمان بیشتری روی لكه باقی بماند. اگر باز هم به‌طور كامل پاك نشد، باقیمانده لكه را با دستمالی كه به مقدار كمی ترپانتین یا تینر آغشته كرده‌اید، به آرامی پاك كنید. برای ازبین بردن بو و باقیمانده حلال هم می‌توانید از پودر جوش شیرین (كربنات سدیم) استفاده كنید.

پاك كردن لاك ناخن

معمولا كم اتفاق می‌افتد كه لاك ناخن روی فرش بریزد اما اگر دختر بچه‌ای داشته باشید كه علاقه زیادی به لاك‌زدن داشته باشد، گاهی با لكه‌های لاك روی فرش مواجه خواهید شد. برای پاك كردن لاك ناخن از روی فرش، بهتر است از لاك‌پاك‌كن یا استون استفاده كنید. چند قطره استون روی لكه بریزید و بعد به آرامی با دستمال كاغذی لكه را بردارید. مراقب باشید لكه بیشتر پخش و عمیق‌تر نشود. بهتر است هنگام استفاده از لاك ناخن روزنامه باطله زیر دستتان بیندازید.

لكه خون

ممكن است گاهی زانوی زخم یا بینی خون آمده فرزندتان باعث كثیف شدن فرش شود. پاك كردن لكه خون آسان نیست، به‌خصوص اگر روی فرش ریخته شده باشد. برای پاك كردن لكه خون باید سریع اقدام كرد. خون تازه خیلی راحت‌تر پاك می‌شود. یادتان باشد، برای پاك كردن لكه خون از آب داغ استفاده نكنید. استفاده از آب داغ به جای برطرف كردن لكه خون باعث ثابت شدن آن روی بافت فرش می‌شود. برای پاك كردن لكه خون چند روش وجود دارد.

لكه خون را با آب سرد مرطوب كنید و بعد از چند دقیقه، پارچه‌ای برای جذب خونابه استفاده كنید. این كار را آنقدر ادامه دهید تا لكه خون به‌طور كامل برطرف شود. اگر لكه به‌طور كامل برطرف نشد می‌توانید مقدار كمی پراكسید هیدروژن روی آن ریخته و بعد از چند دقیقه با دستمالی آن را بردارید. معمولا اگر پراكسید هیدروژن غلظت كمتر از ۵ درصد داشته باشد، به فرش آسیبی نمی‌رساند.

می‌توانید از محلول یك قاشق چایخوری سفیدكننده آمونیاكی در یك فنجان آب سرد، برای پاك كردن لكه خون استفاده كنید. سپس با دستمالی كه با آب سرد مرطوب كرده‌اید، باقیمانده حلال را پاك كنید. یادتان باشد بخار آمونیاك خطرناك است.

برای پاك كردن لكه خون تازه از روی فرش می‌توان از مایع رختشویی نیز استفاده كرد. مقداری مایع رختشویی را به‌طور مستقیم روی لكه خون بریزید و با انگشت كمی حركت دهید و بعد از چند دقیقه با دستمال مرطوب با آب سرد، با دقت آن قسمت از فرش را تمیز كنید.

 

منبع : روزنامه سلامت